Tips|TIPS

20 MEALS FOR 66 BUCKS OF GROCERIES FROM ALDI

Advertisements

I have lived in a small town for a very long time, I love living in a small town, it may be expensive when it comes to grocery shopping because normally I have to shop at the local convenience store and we all know how much more expensive they can be. Well, a month ago an Aldi opened up 6 miles away and once you factor in the gas and the time spent traveling, it is way cheaper than shopping at the local store. (Sorry local store). I saw this article on how you can make 20 meals for 66 bucks and had to check it out.

Check out the recipes and what you need to buy from Aldi. If you have never been to an Aldi store you will be very surprised how modern and well laid out they are. They also have a lot of off brand names. hence t is way cheaper to shop there.

Advertisements

9.4 pounds of chicken leg quarters for .95/lb – 8.94 Fresh ground turkey – 3.29 10 pounds russet potatoes – 3.99 2.8 pounds bananas at .44/lb – 1.26 2 pounds Carrots – 1.59 1 pound of tri-colored peppers – 1.99 Celery (3 pounds I think. It doesn’t say on the pack) – 1.49 4 packs of garlic bulbs at .89 each – 3.56 Half gallon Lactose free milk – 2.79 2 half gallons organic soy milk at 2.29 each – 4.58 2 cans diced tomatoes at .55 each – 1.10 1 can stewed tomatoes – .59 2 bags garden salad at .99 each – 1.98 3 pound bag of onions – 1.89 2 bags of medium flour tortillas at 1.19 each – 2.38 1 tub old fashioned oats – 2.29 2 boxes Jiffy corn muffin mix at .47 each – .97 32oz container plain yogurt – 1.69 2 pound bag dried pinto beans – 1.89 1 bottle organic agave nectar – 2.49 1 paper bag (dangit lol) – .06 3 dozen large eggs at 1.65 each – 4.95 Creamy peanut butter – 1.69 1 loaf 100% whole wheat bread – 1.29 1 box crispy oats – 1.69 1 French baguette – 1.49 1 bag dried cranberries – 1.19 1 half gallon Orange Juice – 1.69 2 pound bag long grain rice – 1.49 Total — $66.26 Find full article: 4hatsandfrugal

CLICK NEXT BELOW TO CONTINUE

READING… >

 

Advertisements
To Top